Renowacja dachu pokrytego papą


Do dziś na wielu starych domach widnieją pokrycia dachowe z papy. Materiał ten wciąż ma mnóstwo zwolenników, którzy to bardzo chętnie zamienią starą, zniszczoną papę, na nową. W jaki sposób dokonać renowacji dachu z papy, aby uniknąć zbędnych kosztów i ponownie zyskać mocny dach nad głową?

Dach z papy – na jakich domach się znajduje?

W latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych krycie dachu papą odbywało się przede wszystkim na dachach płaskich oraz spadzistych. Natomiast obecnie papa jest często stosowana jako warstwa znajdująca się pod właściwym pokryciem. Zatem zapadnie decyzja o remoncie dachu krytego papą, konieczna jest zawsze ocena stanu istniejącego pokrycia.

Renowacja pokrycia dachowego, czy nowy dach?

O tym, czy bardziej korzystna będzie naprawa dachu pokrytego papą czy też położenie nowego pokrycia, decyduje zawsze skala uszkodzeń. Gdy na dachu znajduje się tylko kilka pęcherzy, wówczas można uniknąć kosztownej inwestycji jaką jest położenie nowego pokrycia dachowego.
Podczas renowacji dachu niezbędna jest zawsze likwidacja wszelkich purchli. W tym celu należy ostrożnie je przeciąć, najlepiej podczas słonecznej pogody. Ważne jest bowiem, aby podłoże pod uszkodzeniami dobrze wyschło. Następnie powstałą dziurę należy starannie zakleić warstwą zwykłej papy podkładowej. Taki zabieg może przyczynić się do tego, że pokrycie z papy posłuży jeszcze niezawodnie przez kilka lat.

Polecamy też: membrana epdm.